Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Sâm Sep 12, 2020 8:33 pm

Îmi permit să intervin cu un mic comentariu. Nu îi poţi schimba prin strategii educaţionale fără a-i sancţiona. Sancţionarea in mediul educaţional se restrânge la scăderea notei la purtare sau exmatriculare, in cel mai rău caz, lucruri care sincer nu ii interesează absolut deloc. Dacă sancţionarea s-ar referi la blocarea binecuvântărilor, adică a alocaţiei şi ajutoarelor sociale pe care le primesc, inclusiv părinţii, oare nu s-ar indrepta? Cam la fel procedează şi Dumnezeu, ne explică, ne oferă şanse să ne indreptăm, dar fără sancţiuni nu poţi indrepta oamenii. Sigur că unii se vor inrăi şi mai mult, şi vor considera că dacă societatea nu ii ajută pot face orice, cum la fel unii se revoltă faţă de sancţiunile venite de la Dumnezeu, dar alţii vor inţelege scopul sancţiunii şi vor căuta să se indrepte.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 2:04 am

Lily » Vin Sep 04, 2020 6:55 pm scrie:Andrei Pleşu este nimic pe lângă ceilalţi. De curând mă uitam să văd care au fost cei mai inteligenţi oameni care au existat vreodată, şi am constat că mai mult de jumătate din ei erau creştini sau evrei (credeau doar in Vechiul Testament). Dintre aceştia aş enumera:
Judit Polgar - cea mai mare şahistă din lume
Garry Kasparov - cel mai mare şahist din lume
Voltaire
Galileo Galilei
Gottfried Leibniz
Albert Einstein
William Shakespeare
Sir Isaac Newton
Leonardo da Vinci
Johann Goethe

Mă intreb cum vor "dovedi" că toţi erau bolnavi. :roll: Ei au făcut descoperiri tocmai ştiind că există un creator, altfel, dacă totul era intâmplător, nu exista vreun motiv să creadă că universul are o logică şi că se poate inţelege de mintea umană.

Ia verifică pe Wikipedia.
Nu știu de unde ai copiat lista, dar nici jumătate dintre ei nu erau religioși.
Cel mai deștept om din istorie, Da Vinci, era ateu: https://ro.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci
Al doilea, cel mai deștept, era agnostic: https://ro.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein
Asculți prea mulți nebuni și riști să te rupi de realitate.
Și da, cel mai probabil, chiar erau bolnavi ăia puțini care credeau într-un dumnezeu: https://doc.ro/sanatate/Schizofrenia-cauze-simptome-si-tratament
Din articol, la rubrica "primele semne ale schizofreniei": Preocupare intensă față de religie sau un cult
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 9:57 am

Parca DaVinci a pictat Cina de taina . Ca nu era religios ? Nu e primul si nici ultimul care nu se manifesta religios. Eu nu frecventez adunarile niciunei religii, nici Plesu. Am dat exemplu pe Plesu findca e in viata si se poate verifica faptul ca e creationist.
Omul care va afirma ca Plesu e bolnav psihic deoarece e credincios, se va umple de ridicol. Voi chiar ar trebui sa va intrebati cum de o astfel de somitate e in tabara creationistilor. Si nu e singurul.
E simplu sa negi ca ar exista un Creator, mai dificil spre imposibil e sa demonstrezi asa ceva, dar uite ca acestia inteleg atat fenomenul cat si au aceasta convingere ca suntem rezultatul creatiei unor entitati extraterestre. Nu fiecare din noi ci inceputul a fost "lansat" de ei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Joi Oct 01, 2020 11:41 pm

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 1:04 am scrie:
Lily » Vin Sep 04, 2020 6:55 pm scrie:Andrei Pleşu este nimic pe lângă ceilalţi. De curând mă uitam să văd care au fost cei mai inteligenţi oameni care au existat vreodată, şi am constat că mai mult de jumătate din ei erau creştini sau evrei (credeau doar in Vechiul Testament). Dintre aceştia aş enumera:
Judit Polgar - cea mai mare şahistă din lume
Garry Kasparov - cel mai mare şahist din lume
Voltaire
Galileo Galilei
Gottfried Leibniz
Albert Einstein
William Shakespeare
Sir Isaac Newton
Leonardo da Vinci
Johann Goethe

Mă intreb cum vor "dovedi" că toţi erau bolnavi. :roll: Ei au făcut descoperiri tocmai ştiind că există un creator, altfel, dacă totul era intâmplător, nu exista vreun motiv să creadă că universul are o logică şi că se poate inţelege de mintea umană.

Ia verifică pe Wikipedia.
Nu știu de unde ai copiat lista, dar nici jumătate dintre ei nu erau religioși.
Cel mai deștept om din istorie, Da Vinci, era ateu: https://ro.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci
Al doilea, cel mai deștept, era agnostic: https://ro.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein
Asculți prea mulți nebuni și riști să te rupi de realitate.
Și da, cel mai probabil, chiar erau bolnavi ăia puțini care credeau într-un dumnezeu: https://doc.ro/sanatate/Schizofrenia-cauze-simptome-si-tratament
Din articol, la rubrica "primele semne ale schizofreniei": Preocupare intensă față de religie sau un cult

• Postura ciudata a corpului - deci toţi cu cifoză, scolioză şi cine ştie ce alte defecte de postură dau semne de schizofrenie ~X(
• Un mod aparte de a se exprima - ???
• Indiferenta manifestata in situatii importante - 99% din bărbaţi manifestă simptome de schizofrenie pentru că in general sunt indiferenţi faţă de chestii importante, dar foarte preocupaţi de fotbal şi alte prostii
• Schimabri la nivelul personalitatii - dacă cineva îşi schimbă personalitatea e clar că e schizofrenic, nu e deprimat sau are vreo problemă cu care se confruntă.
• Retragerea treptata din activitatile sociale - bătrânii, clar, ii suspectam de mult
• Teama sau furia irationala manifestata asupra celor dragi - colericii, clar, şi pe ăştia ii suspectam de mult
• Comportament bizar - ???
• Insomnii si probleme de concentrare - adică orice om strasat poate să se relaxeze ştiind că e posibil să fie şi schizofrenic :))
NU MAI SCOATE DIN CONTEXT!!!!! Orice boală variază in funcţie de om, cu atât mai mult cele psihice. Spune clar in articol că practic nu se ştie, psihiatrul decide, dar ca idee, cât să nu citească cineva şi chiar să creadă aberaţia ta, pentru a ridica cu adevărat suspiciuni trebuie să manifeşti mare parte din respectivele semne.
Iar tragi concluzii pripite, eu i-am căutat pe toţi din curiozitate, nu cred că există vreun articol pe tema asta.
Leonardo da Vinci nu era ateu, practic nu se ştie ce era. In teorie era catolic şi a fost inmormântat drept catolic, dar nu sunt dovezi clare in privinţa asta, de asta nici nu am spus că era creştin, este neclar.
https://theconversation.com/what-leonar ... efs-113902
Albert Einstein se declara agnostic, dar am găsit articole care susţin că era evreu ca orientare, oricum sigur nu era ateu. Einstein: “Unquestionably. No one can read the Gospels without feeling the actual presence of Jesus. His personality pulsates in every word. No myth is filled with such life. How different, for instance, is the impression which we receive from an account of legendary heroes of antiquity like Theseus. Theseus and other heroes of his type lack the authentic vitality of Jesus.”. Se tot chinuiau ateii vremii să il convingă să fie ateu, dar ii desconsidera. Credea in Dumnezeu, deci clar era nebun, nu?! The More I Study Science The More I Believe In God - Albert Einstein
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 4:41 am

De unde ai copiat tîmpeniile alea? Nu îi aparțin lui Einstein! [-X ~X(
https://www.mediafax.ro/life-inedit/scrisoarea-lui-einstein-despre-dumnezeu-vanduta-pentru-o-suma-astronomica-17753653
Deci?! Aud?

P.S.: Ce am dat eu, anterior, este de pe doc.ro. Un sait cît se poate de serios. Este fostul csid.ro (Ce se întînplă, doctore) Oana Cuzino, se ocupă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Vin Oct 23, 2020 10:34 pm

Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 3:41 am scrie:De unde ai copiat tîmpeniile alea? Nu îi aparțin lui Einstein! [-X ~X(
https://www.mediafax.ro/life-inedit/scrisoarea-lui-einstein-despre-dumnezeu-vanduta-pentru-o-suma-astronomica-17753653
Deci?! Aud?

P.S.: Ce am dat eu, anterior, este de pe doc.ro. Un sait cît se poate de serios. Este fostul csid.ro (Ce se întînplă, doctore) Oana Cuzino, se ocupă.

Ştiu site-ul, dar ai scos din context. Sughiţul poate prevesti un infarct, chiar o formă foarte gravă de infarct, dacă toţi ar scoate din context ar merge la urgenţe pentru că au sughiţat, considerând că urmează să să aibă un infarct. Nu! Atunci când verifici dacă este posibil să ai o boală te uiţi să ai un număr considerabil din simptome. Practic, in psihiatrie, orice comportament se poate considera suspect. Plus că in schizofrenie se caută un interes neobişnuit pentru probleme filosofice, nu am auzit de interes pentru religie. Am dat examen pe subiectul schizofrenie şi nu am văzut aşa ceva menţionat.

Referitor la citat, este din 1929, George Sylvester Viereck interviu cu Albert Einstein pentru The Saturday Evening Post.
https://www.einsteinandreligion.com/ein ... jesus.html
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:13 pm

Avînd în vedere că Einstein a murit în '55, pe semne că a avut destul timp să deschidă ochii.
Ce am dat eu este din ultima lui carte.
S-a născut ateu. A murit ateu. (sau agnostic, dar în niciun caz creștin)

P.S.: Ți-ai modificat semnătura. LOL! :o
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 9:20 pm

Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 6:13 pm scrie:Avînd în vedere că Einstein a murit în '55, pe semne că a avut destul timp să deschidă ochii.
Ce am dat eu este din ultima lui carte.
S-a născut ateu. A murit ateu. (sau agnostic, dar în niciun caz creștin)

P.S.: Ți-ai modificat semnătura. LOL! :o


Nu ai citit, spune clar că antipatiza profund ateismul, nu a fost ateu, ci agnostic. Născut evreu, practicant, a murit agnostic. Ştia că este cineva acolo, dar nu putea accepta CINE. Probabil din aroganţă, voia ca noi să fim dumnezeii, de fapt cam in aria asta se invârtea in ultima perioadă spre un tip de umanism.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 2:02 pm

Din ce stiu eu , nimeni nu se naste ateu sau evreu, sau ortodox . . . nimeni .
Te nasti (pui de) om . incepi sa ai credinta inca din pantece . Va veti intreba cum asa ? Pai inca din pantece aude muzica, aude vocea mamei, recunoaste starea ei psihica, si la nastere va recuoaste mama prin cum o va simti.
Din ce am observat, spre sfarsitul vietii, majoritatea oamenilor au obiciul sa se converteasca la credinta religioasa. Multi din atei chiar in ultimele secunde ale vietii aleg sa creada nu doar in existenta divinitatii ci chiar in dragostea Lui. Spre exemplu Antony Flew , filosof de marca, ateu, spre sfarsitul vietii ne si transpune in scris noua lui credinta.
Cred ca nici un medic serios nu se va incumeta sa spuna ca Flew era bolnav psihic cand si-a anuntat convertirea.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:26 pm

Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 1:02 pm scrie:Din ce stiu eu , nimeni nu se naste ateu sau evreu, sau ortodox . . . nimeni .

Din păcate, intervin adulții care pervertesc puritatea nativă a omului.
Botezul=MIZERIE!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 7:24 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:26 pm scrie:Din păcate, intervin adulții care pervertesc puritatea nativă a omului.
Botezul=MIZERIE!

Copilul daca nu invata ceva moare. Problema e ca multi parinti sunt ei intoxicati cu tot felul de invataturi aberante, prostesti, aiurite, bolnavicioase , si simt dorinta sa transmita copiilor .
Copilul nu trebuie lasat de izbeliste. El trebuie sa primeasca invatatura dupa capacitatea lui, dupa talentul lui si dupa nevoile lui. El nu ramane copil pururi. El creste si devine adult, si va ajunge la randul lui sa faca copii. Daca el nu a primit invatatura corecta, ce va transmite la randul lui urmasilor sai ? Stii cum se spune despre unii? Ca le lipseste cei 7 ani de acasa. Evident ca e vorba de al 7-a simt, BUNUL SIMT.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 7:40 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:26 pm scrie:
Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 1:02 pm scrie:Din ce stiu eu , nimeni nu se naste ateu sau evreu, sau ortodox . . . nimeni .

Din păcate, intervin adulții care pervertesc puritatea nativă a omului.
Botezul=MIZERIE!

Mi se pare aberant. Păi in stilul ăsta de ce nu pervertesc puritatea nativă a omului prin mâncare, băutură, haine, bijuterii, etc.? De ce a băga un copil in apă e ceva atât de rău? Nu speli copilul? Nu il duci la plajă? Dacă Dumnezeu nu ar exista, de ce ar conta in vreun fel botezul?
Referitor la cum se naște sau nu copilul, ateu, evreu, etc., dacă Dumnezeu nu ar exista, de ce ar conta?
Mi se pare că in realitate realizați că este posibil să existe un Dumnezeu și vă enervează că unii Il recunosc. Altfel orice tradiție de genul ăsta este absolut irelevantă pentru viața unui om.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:11 pm

Dacă ateii ar crede că există dumnezeu, de i-ar deranja recunoașterea acestuia? Cu ce i-ar încurca?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 11:23 pm

Cu TOT. Aici nu e vorba neapărat de un ateu mic, ci de guvernele lumii. Ei vor un popor ușor de condus, manipulabil. Vor ca poporul să își pună speranța și increderea in un conducător stabilit de ei, care să promoveze ideile și valorile stabilite de ei, nu de Dumnezeu. De asta mai nou se acceptă o idee de crislam, in care hai să Il acceptăm pe Iisus, dar de fapt avea alte valori. Ceea ce de fapt fac toate sectele. Dacă Dumnezeu nu ii incurca cu nimic, de ce toate țările comuniste interzic religia? Nu doar că o interzic, dar cei ce nu se supun sunt CRUNT pedepsiți, și aici nu discut de ceva de acum 50 de ani, ci de ceea ce se intâmplă acum. Chiar și la noi, pe vremea comunismului, preoții cam stâteau pe la pușcărie, cel puțin cei care spuneau adevărul, ce chiar este creștinismul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 6:53 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 6:11 pm scrie:Dacă ateii ar crede că există dumnezeu, de i-ar deranja recunoașterea acestuia? Cu ce i-ar încurca?

In biblie spune ca si dracii cred in (existenta lui) Dumnezeu . Dar acestia nu cred in iubirea Lui.
Motivul pentru care ateii nu cred in existenta lui Dumnezeu este din cauza ca cei care au sustinut aceasta idee au fost crimnialii, inselatorii. Cum naiba sa crezi ce spune popa inselatorul cand scopul lui e sa stranga cat mai multi bani ? Daca era preotul de o saracie crunta cum isus era, cu siguranta oamenii ar fi avut mustrari de constinta in a comite faradelegea. Dar daca preotii sunt oamenii faradelegii, cum sa-i crezi si sa-i urmezi ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Dum Feb 14, 2021 5:00 pm

Să nu generalizăm. Se incearcă o demonizare a preoților, ceea ce s-a intâmplat și inainte de comunism, tocmai pentru ca oamenii să fie mai ușor de manipulat. Sunt o mulțime de proți care fac ceea ce trebuie, și trăiesc corect. E ca și cum o casieriță este prinsă că a furat, ceea ce se mai intâmplă, iar apoi zic că toate sunt hoațe.
Majoritatea preoților își văd de treabă și procedează corect, pe cât posibil. Cei din funcții mai mari au abateri, dar nici acolo nu este ințelept să generalizăm. Ne-am invățat prea mult să judecăm toți oamenii, de parcă noi stăm numai pe cai mari, și niciodată nu facem tâmpenii.
Spune-mi orice categorie de oameni care tu consideri că sunt buni și eu iți voi arâta uscături printre ei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 16, 2021 3:25 pm

Lily » Dum Feb 14, 2021 4:00 pm scrie:Să nu generalizăm. Se incearcă o demonizare a preoților, ceea ce s-a intâmplat și inainte de comunism, tocmai pentru ca oamenii să fie mai ușor de manipulat. Sunt o mulțime de proți care fac ceea ce trebuie, și trăiesc corect. E ca și cum o casieriță este prinsă că a furat, ceea ce se mai intâmplă, iar apoi zic că toate sunt hoațe.
Majoritatea preoților își văd de treabă și procedează corect, pe cât posibil. Cei din funcții mai mari au abateri, dar nici acolo nu este ințelept să generalizăm. Ne-am invățat prea mult să judecăm toți oamenii, de parcă noi stăm numai pe cai mari, și niciodată nu facem tâmpenii.
Spune-mi orice categorie de oameni care tu consideri că sunt buni și eu iți voi arâta uscături printre ei.

Majoritatea preotilor isi vad de treaba ? Tu vorbesti serios ? Pai preotii erau inselatori inca si in timpul lui isus chiar daca isi ziceau popor ales .
Ce vezi tu la preoti e manipulare crasa de o samavolnicie fara margini.
Mi-ar fi rusine sa ii ridic in slavi cum tu faci.
Pana la isus preotii aveau slujbele speciale. Odata cu jertfirea lui isus s-a incheiat si slujbele preotesti . Cine crede ca sunt necesare slujbele preotilor, e ca o declaratie ca nu accepta slujba marelui preot care a fost isus Hristos. Deci toti cei care ii considera pe acesti inselatori ca fiind preoti ai lui Dumnezeu , certifica faptul ca nu il accepta pe isus ca Hristos si jertfa Lui.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Mar Feb 23, 2021 12:14 am

Absurd. Cum am spus, in orice tip de activitate vor fi uscături, in special la vârf.
Nu ai citit Biblia. Eu văd in toată Biblia mersul la biserică, așa era la evrei, dar așa este și in Noul Testament. Mai mult, spre diferență de sectele agreate de tine, care practic mai mult stau la bârfă și zic ce au ei chef să spună, in ortodoxism se citesc Evangheliile, practic stai ooooore in șir și asculți cum este citită Biblia, iar preotul vorbește 15 minute, poate 30 de minute, maxim. In rest in slujbă este slăvit Dumnezeu, prin cântări și nu numai. De asta spun că ortodoxismul este net superior vreunei secte. Face exact ce trebuie să facă, adună oamenii pentru a le citi Bibli și a cânta impreună cu ei Domnului.
Practic apostolii au intemeiat biserica, doar că nu puteau face o biserică oficială, pentru că era ilegal. Doar se adunau pe furiș, și făceau din casele lor biserici. A devenit legal pe vremea impăratului Constantin, dar apostolii continuau să meargă la sinagogă, asta inseamna că declarau că nu acceptă biserica lui Iisus Hristos?! Hai să fim serioși.
Dacă nu faci parte din o biserică, și nu stăpânești foarte bine Biblia, riști să o iei pe arătură, pentru că nu are cine să te indrepte, să îți atragă atenția când greșești. Doar iți formezi o opinie și mergi pe ea, nu o testezi. Nu scrie nicăieri in Biblie să nu intri in biserică, din contră.

Corintieni 14:35Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă, căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.
Fapte 2:43 Fiecare era plin de frică, şi prin apostoli se făceau multe minuni şi semne.
46 Toţi* împreună erau nelipsiţi de la Templu în fiecare zi, frângeau† pâinea acasă şi luau hrana cu bucurie şi curăţie de inimă.
47 Ei lăudau pe Dumnezeu şi erau plăcuţi* înaintea întregului norod. Şi Domnul** adăuga în fiecare zi la numărul lor pe cei ce erau mântuiţi.
Petru 2:5 Şi voi, ca nişte pietre vii, sunteţi zidiţi ca să fiţi o casă duhovnicească, o preoţie sfântă, şi să aduceţi jertfe duhovniceşti plăcute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.
Timotei 3:15 Dar, dacă voi zăbovi, să ştii cum trebuie să te porţi în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlpul şi temelia adevărului.
Contieni 12:12 Căci, după cum* trupul este unul şi are multe mădulare şi după cum toate mădularele trupului, măcar că sunt mai multe, sunt un singur trup, tot aşa este şi Hristos.
14 Astfel, trupul nu este un singur mădular, ci mai multe.
15 Dacă piciorul ar zice: „Fiindcă nu sunt mână, nu sunt din trup”, nu este pentru aceasta din trup?
16Şi dacă urechea ar zice: „Fiindcă nu sunt ochi, nu sunt din trup”, nu este pentru aceasta din trup?
17Dacă tot trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Dacă totul ar fi auz, unde ar fi mirosul?
18Acum dar, Dumnezeu a pus* mădularele în trup, pe fiecare aşa cum** a voit El.
19Dacă toate ar fi un singur mădular, unde ar fi trupul?
20Fapt este că sunt mai multe mădulare, dar un singur trup.
21Ochiul nu poate zice mâinii: „N-am trebuinţă de tine”; nici capul nu poate zice picioarelor: „N-am trebuinţă de voi.”
22Ba mai mult, mădularele trupului care par mai slabe sunt de neapărată trebuinţă.
23Şi părţile trupului care par vrednice de mai puţină cinste le îmbrăcăm cu mai multă podoabă. Aşa că părţile mai puţin frumoase ale trupului nostru capătă mai multă frumuseţe,
24pe când cele frumoase n-au nevoie să fie împodobite. Dumnezeu a întocmit trupul în aşa fel ca să dea mai multă cinste mădularelor lipsite de cinste,
25pentru ca să nu fie nicio dezbinare în trup, ci mădularele să îngrijească deopotrivă unele de altele.
26Şi dacă suferă un mădular, toate mădularele suferă împreună cu el; dacă este preţuit un mădular, toate mădularele se bucură împreună cu el.
27Voi* sunteţi trupul lui Hristos şi fiecare, în parte, mădularele** lui.
28Şi Dumnezeu a rânduit în Biserică întâi apostoli; al doilea, proroci; al treilea, învăţători; apoi pe cei ce au darul minunilor; apoi pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor†, cârmuirilor şi vorbirii în felurite limbi.
29Oare toţi sunt apostoli? Toţi sunt proroci? Toţi sunt învăţători? Toţi sunt făcători de minuni?
30Toţi au darul tămăduirilor? Toţi vorbesc în alte limbi? Toţi tălmăcesc?
31Umblaţi dar* după darurile cele mai bune. Şi vă voi arăta o cale nespus mai bună.
Evrei 10:25 Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alţii, şi cu atât mai mult, cu cât vedeţi că ziua se apropie.
Efeseni 4:11 Şi El a dat pe unii apostoli, pe alţii proroci, pe alţii evanghelişti, pe alţii păstori† şi învăţători
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 23, 2021 1:23 pm

E clar acum pentru mine ca tu intelegi altceva din expresia "biserica".
Ei bine , biserica sunt credinciosii . . . . nu cladirile cu turle si cruci. E o rusine sa nu stii acest aspect. De fapt nu e de mirare asta findca preotii ortodocsi le spun oamenilor ca biserica sunt zidurile, cladirea .
Deci revin, biserica sunt credinciosii. Daca nu pleci de la cunoasterea asta, orice as spune, pentru tine va fi piatra de poticnire.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Mar Feb 23, 2021 2:17 pm

Măi omuleț drag, dacă ți-am citat clar Corintieni 12, de la versetul 12 in care se spune clar despre membre, nu este clar că știu ce inseamnă? Iisus este capul, noi membrele care compunem biserica, dar spune clar acolo că ai nevoie de restul membrelor. Dacă citeai vedeai foarte clar unde bat.
Apoi din nou, dacă apostolii când vorbeau de Biserică se refereau doar la credincioși, explică versetul ăsta: Corintieni 14:35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă, căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.
Bisericile lor erau organizate in casele oamenilor unde se adunau, nu aveau cum să clădească atunci o biserică ca acum pentru că era ilegal.
Nu uita totuși că singura dată când Iisus s-a enervat a fost când a dat de vânzători in Templu, de ce dacă noi suntem biserica și clădirile nu inseamnă nimic?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mie Feb 24, 2021 11:25 am

Lily » Mar Feb 23, 2021 1:17 pm scrie:Măi omuleț drag, dacă ți-am citat clar Corintieni 12, de la versetul 12 in care se spune clar despre membre, nu este clar că știu ce inseamnă?


Bisericile lor erau organizate in casele oamenilor unde se adunau, [size=200]nu aveau cum să clădească atunci o biserică ca acum pentru că era ilegal[/size].
Nu uita totuși că singura dată când Iisus s-a enervat a fost când a dat de vânzători in Templu, de ce dacă noi suntem biserica și clădirile nu inseamnă nimic?


Da, e clar acum .
Am avut surpriza sa intalnesc ortodocsi din alte localitati si ma intrebau unde e biserica ? Si le raspundeam "poate ai vrut sa intrebi unde e CLADIREA bisericii? " , si se uitau buimaciti la mine.
Si aud des preotii care spun asa " sa vii la biserica ". Bineinteles ca ignorantul nu stie ca omul face parte din biserica. In loc sa spuna "biserica se va aduna in cladirea cu cruci . . ."

Draga mea, eu cunosc obiceiurile si TRADITIA ortodoxa, si fug de ea ca "dracul de tamaie". Deci fug de obiceiuri si TRADITIE, findca sunt paganesti 100%.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Dum Feb 28, 2021 7:25 pm

Poate il cunoști, dar văd că nu prea il ințelegi. Repet, păgân este cel care are altă credință decât creștinismul, inclusiv cel care nu are o denominație, deci teoretic tu te-ai incadra in păgân, pentru că spui că nu te declari aparținând vreunei denominații.
Repet, apostolii au crezut in clădirile alea, mai mult, au dat indicații cum să se poarte oamenii in respectivele clădiri, cu cruci sau nu, irelevant. La fel și Iisusa fost in clădiri, și a dat indicații ce să se intâmple in clădire. Ciudat, poate erau și ei păgâni, dacă e să ne luăm după logica ta.
Ăla din adânc nu ne vrea in clădiri, adunați, deși Biblia ne spune să mergem, că unde ne adunăm mai mulți va fi și Dumnezeu, dar el ne vrea risipiți, fără putere, fără organizare, fără strategii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 11:19 am


Ai pus un link ce nu poate fi accesat. :?

Retine un lucru. Biblia nu e carte scrisa sau dictata de Creator, ci e experienta oamenilor in relatia sau experienta cu Dumnezeu, in care omul interpreteaza evenimentele din prisma omului corupt.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 6:45 pm

Am reușit să citesc.
Pentru inceput omul a fost preot, s-a supărat că nu poate spune ce il bate capul in biserică și a părăsit preoția, și alți doi preoți l-au felicitat, asta e introducerea articolului.
1.la inceput se spune că inițial nu se vorbea despre faptul că Iisus s-a născut din virgină. Ceea ce este o prostie, culmea este că la vremea respectivă femeile știau și vorbeau pe tema asta, care va fi cea care il va naște pe Mesia.
2.Că Iisus nu voia salvarea celor de alt neam, ci doar evreilor, aici referire la femeia căreia i-a spus că „Nu este bine să iei pâinea copiilor şi s-o arunci la căţei* !”, aici se vede clar că omul nu știa să ințeleagă cultura lor, și nici ce a vrut să arate Iisus aici, și omite voit indicațiile pe care Iisus le-a dat clar spre a se duce mesajul către cei din alt neam.
3.Isus spune tuturor, în primele trei evanghelii, să nu-l considere Dumnezeu. Evangheliile lui Matei, Marcu şi Luca, zice el, asta doar pentru că Iisus spune că de ce este numit bun, doar dumnezeu este bun, iar arâtând că nu ințelege scripturile, deloc. Se arată intenția lui vădit rea prin faptul că la punctul 1 a spus clar că primele scrieri sunt ale lui Pavel (omite să spună că după Pavel sunt Faptele Apostolilor unde e pliiin de astfel de susțineri), iar acum sare la Matei, Marcu și Luca. In realitate in toate evangheliile se spune clar că Iisus este Dumnezeu, ăsta a citit Biblia cum mă uit eu la fotbal. Las doar un mic fragment din Matei, in care el zice că Iisus nu zice că e Dumnezeu.
15 – Dar voi cine ziceţi că sunt Eu? i-a mai întrebat El.
16 Simon Petru a răspuns:– Tu eşti Cristosul, Fiul Dumnezeului celui Viu!
17 Isus i-a zis:– Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona[a], pentru că nu carnea şi sângele ţi-au descoperit lucrul acesta, ci Tatăl Meu, Care este în ceruri. 18 Iar Eu îţi spun că tu eşti Petru[b] şi pe această piatră Îmi voi zidi Biserica[c], iar porţile Locuinţei Morţilor[d] n-o vor birui. 19 Îţi voi da cheile Împărăţiei Cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat în ceruri, iar orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat în ceruri.[e]
4.Aparițiile de la Înviere din Evanghelii diferă substanțial una de alta. Se referă că au fost spuse mai multe locații in evanghelii, pentru că a apărut de mai multe ori, ceea ce sigur știe și el, dar se face că nu știe.
5.Isus a fost împotriva rugăciunii publice, zice el. "Poate o şi mai mare relevanţă în acest sens o are Matei 6:5. Isus critică aspru pe cei ce se adună şi se roagă cu voce tare în sinagogi, acele locuri publice de venerare din timpurile sale." Evident aici era vorba de ipocrizie, ceea ce știe și el. El și apostolii au fost in sinagogi, de altfel in repetate rânduri se vorbește despre importanța rugăciunii colective, și că dacă doia sau mai mulți se vor aduna in numele Lui El va fi acolo. Era vorba de ipocrizia unora care se rugau tare in sinagogă cât să primească laudele celorlalți. La fel cum a spus și de post, de milostenie, etc., era vorba să nu o faci de ochii lumii, cât să te laude cei din jur, ci pentru Dumnezeu.
6.Unele capitole ale Bibliei sunt falsuri. "Profesorii mei de seminar au menţionat că unele capitole din Biblie (notabile sunt unele scrisori atribuite lui Pavel) sunt scrise probabil de persoane care au minţit în legătură cu identitatea lor, în scopul de a câştiga autoritatea lui Pavel pentru a-şi pune în aplicare propriile idei. Însă profesorii nu au fost niciodată foarte categorici în privinţa asta şi nu au folosit niciodată termenul de “fals”. În schimb, au folosit termenul de “pseudoepigrafă”, un termen pretenţios ce defineşte atribuirea unei autorităţi în mod eronat, care exprimă adevărul, dar care prin forma sa pompoasă, ajunge să-l denatureze. Suspecte sunt în special aşa numitele epistole pastorale: 1 şi 2 Timotei şi Tit. Datorită faptului că acestea sunt trecute în Biblie sub numele lui Pavel, unii susţin că sunt autentice. De exemplu, în pofida faptului că Pavel a arătat mereu respect faţă de femeie, în 1 Timotei el pare să gândească altfel. În 1 Timotei 2:11-15 Pavel ar afirma că femeia trebuie să fie tăcută şi supusă şi că ea va fi mântuită doar prin naşterea de copii. Un punct de vedere asemănător, cum că femeia trebuie să fie tăcută în biserică, apare intr-o scrisoare autentică a lui Pavel, în 1 Corintieni 14:34-35." Eu ințeleg din tot ce spune el spune că epistole pastorale: 1 şi 2 Timotei şi Tit până la urmă sunt autentice pentru că se confirmă prin 1 Corintieni 14:34-35, deci de ce a simțit el nevoia să arunce anumite suspiciuni care spune el că ridică semne de intrebare, dar apoi le confirmă drept autentice. De menționat este că da, se știe că se trimiteau scrisori false, se știe, scrie in Biblie, dar Pavel spunea clar că va veni el personal să confirme cele spuse in scrisori, deci puteau cu ușurință să elimine scrisorile false, chiar dacă poate vreuna se lua drept bună.
7."Unele părţi din Biblie sunt scrise intenţionat în contradicţie cu conţinutul altor părţi. Să luăm de exemplu Psalmul 51 din Vechiul Testament. Acest psalm a fost scris după ce Babilonia a distrus Ierusalimul (incluzând templul construit de Solomon) şi a obligat locuitorii săi să ia calea exilului. Din moment ce Templul lui Solomon nu mai putea fi utilizat pentru aducerea de jertfe, autorul Psalmului 51 ne atenționează în versetele 16 şi 17, spunând că Dumnezeu nu are nevoie de aducere de jertfe, ci doar de o inimă mâhnită.
Dar apoi, cineva care nu a fost de acord cu această idee, a adăugat în continuare versetele 18 şi 19, care spun că lui Dumnezeu i-ar plăcea să-i fie aduse jertfe, acestea putând fi urmate apoi de o reconstrucţie a Ierusalimului.".
Psalmul 51
16 Dacă ai fi voit jertfe*, Ţi-aş fi adus, dar Ţie nu-Ţi plac arderile-de-tot.
* Num 15:27 Num 15:30 Ps 40:6 Ps 50:8 Isa 1:11 Ier 7:22 Osea 6:6
17Jertfele* plăcute lui Dumnezeu sunt un duh zdrobit: Dumnezeule, Tu nu dispreţuieşti o inimă zdrobită şi mâhnită.
* Ps 34:18 Isa 57:15 Isa 66:2
18În îndurarea Ta, varsă-Ţi binefacerile asupra Sionului şi zideşte zidurile Ierusalimului!
19Atunci vei primi jertfe* neprihănite, arderi-de-tot şi jertfe întregi; atunci se vor aduce pe altarul Tău viţei.
Iar o crasă necunoaștere a textului, de altfel dacă citești Biblia vezi clar, inclusiv la Psalmul 51 o mulțime de note de subsol care iți confirmă spusele, a se vedea Osea 6:6 Căci bunătate voiesc, nu jertfe, şi cunoştinţă de Dumnezeu mai mult decât arderi-de-tot!
8."Apostoli care au fost învăţaţi chiar de Isus însuşi insistă că Pavel a greşit în legătură cu Vestea cea Bună".
Apostolul Pavel a fost mereu atacat pentru convingerile sale. În Galateni 1:6-9 el se plânge de cei ce pun la îndoială cuvântul lui şi determină astfel lumea să se îndepărteze de învăţăturile sale. Nedorind să dea voce opoziţiei, el nu a adus în discuţie ideile contestate. El nici măcar nu a considerat vreodată că ar putea greşi, spunând în acelaşi pasaj din Galateni, că, chiar şi un înger din ceruri care ar îndrăzni să-l contrazică, ar trebui să fie blestemat.
Pe oponenţii săi Pavel îi numeşte în 2 Corinteni 11:13 “apostoli mincinoși, lucrători vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos”. Dar cine sunt aceştia? În 2 Corintieni 11:5 el îi numeşte ironic “nespus de aleși”. În acea vreme, “super apostoli” putea însemna doar un singur lucru: apostoli originali.
Corintieni:
6Mă mir că treceţi aşa de repede de la Cel ce v-a chemat prin harul lui Hristos la o altă evanghelie*.
7Nu doar că* este o altă evanghelie, dar sunt unii oameni care vă tulbură şi voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos.
8Dar chiar dacă noi* înşine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o evanghelie deosebită de aceea pe care v-am propovăduit-o noi, să fie anatema!
9Cum am mai spus, o spun şi acum: Dacă vă propovăduieşte cineva o evanghelie deosebită* de aceea pe care aţi primit-o, să fie anatema!
10Caut* eu oare**, în clipa aceasta, să capăt bunăvoinţa oamenilor sau bunăvoinţa lui Dumnezeu? Sau caut†să plac oamenilor? Dacă aş mai căuta să plac oamenilor, n-aş fi robul lui Hristos.
2 Corinteni 11:13
13 Oamenii aceştia sunt* nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători** înşelători, care se prefac în apostoli ai lui Hristos.
14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger* de lumină.
15Nu este mare lucru dar dacă şi slujitorii lui se prefac în slujitori* ai neprihănirii. Sfârşitul lor** va fi după faptele lor.
Nu e vorba de un apostol numit, cum insinuează el acolo, ci este vorba că unii mint, lansează altă veste decât cea despre salvarea noastră prin Iisus. Da, scrie clar in Biblie că erau unele contradincții legate de tăiatul imprejur, dacă creștinii ar trebui sau nu să se taie imprejur, dar astea sunt și acum. Nu sunt relevante pentru mesaj, plus că se vede sinceritatea, tocmai pentru că sunt menționate.

Cam tot mesajul lui este o tentativă nereușită de a discredita Biblia, dar o tentativă destul de lamentabilă. Cred că un asemenea articol poate surâde doar cuiva care caută motive să nu creadă. Cineva ce cunoaște Biblia nu are cum să cadă in astfel de capcane. Paco mă tot critică că laud biserica ortodoxă pentru structura sa, dar dacă era o biserică in care să poți să spui orice ai visat noaptea trecută omul ăsta spunea oamenilor tot ce el nu a ințeles, in loc să pună mâna pe Biblie și să citească. Bine tot articolul este scris părtinitor, nu de un om care chiar caută adevărul, chiar ultimele versete menționate atrag atenția asupra oamenilor ca el, care incearcă să modifice evangheliile.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

  • Reclame
cron